You are here: Home > Bez kategorii > Co nam mówią gwiazdki hotelowe?

Co nam mówią gwiazdki hotelowe?

Wybierając pokój hotelowy na urlop czy wyjazd służbowy często patrzymy ilość tzw. gwiazdek, które posiada dany obiekt. Oczywiście im więcej gwiazdek przy nazwie tym wiesza cena za noc. Co tak naprawę oznaczają te gwiazdki i czy warto się niemi sugerować?
Na początek trzeba powiedzieć, że skala ocen jest subiektywna, a wymagania są regionalne. Co to oznacza? W Polsce funkcjonuje skala od 1 do 5, w Dubaju czy Rosji nawet do 7, a Szwajcarscy hotelarze nie używają żadnej. Dlatego więc porównywanie standardów hotelowych w różnych krajach nie jest najlepszym rozwiązaniem. W krajach turystycznych takich jak Turcja czy Egipt hotele 3 gwiazdkowe to raczej najniższy standard, poniżej którego lepiej nie schodzić, aby nie rozczarować się podczas urlopu.
W Polsce obiekt 1 gwiazdkowy to najniższy standard. Aby otrzymać tę ocenę w dwuosobowy pokój musi mieć minimum 8 metrów kwadratowych i być wyposażony w łózko, szafkę nocną i umywalkę. Osobna łazienka wcale nie musi być standardem, a na szaleństwa w hotelowej restauracji nie ma co liczyć. W hotelu 1 gwiazdkowym wcale nie musi być restauracji ani parkingu.
Na drugiej stronie skali znajduje się 5 gwiazdkowy hotel, który musi oferować gościom dwuosobowy pokój dwa razy większy niż w obiekcie podstawowym – min 18 metrów. Poza tym do dyspozycji gości powinny być wszelkie udogodnienia, jakie tylko można sobie wymyślić w hotelu, z obsługą gotową pomoc 24 godziny na dobę.

Comments are closed.